איזון עוברי – איזון השדה הראשוני

With 2 Comments, Category: איזון חיים, מאמרים,

כתבה: ד”ר יהודית אחי-דרור

טיפולי ‘איזון חיים’ מפעימים אותי בכל פעם מחדש מבחינת הדיוק של המילים ומסגרות הזמן שעולות, ומבחינת המהירות בה אנחנו מגיעים יחד עם המטופל למקום ולזמן אליו יש לחזור כדי לשחרר חסימות רגשיות, פיזיות ואנרגטיות.
לעתים קרובות עולה בטיפולים מסגרת זמן של תקופת העוברות של המטופל, הזמן שבו נוצרות ההטבעות הראשונות של החיים הארציים. לעתים יכול המטופל לספק אינפורמציה לגבי השדה שבו הוא שהה בתקופת העוברות, כגון: המצב הרגשי של האם, מערכת היחסים שבין ההורים, עומסים רגשיים שקשורים למצב כלכלי או בריאותי של המשפחה, נוכחות אחים בוגרים, מתחים במשפחה הרחבה וכו’. לעתים קרובות אין כל מידע באשר לתקופה זו ושם נדרש אמון גדול מצדי כדי לסמוך על המידע שעולה ולהביא את המטופל להכרה בכך שאמו אולי לא הייתה ממש פנויה אליו, כעסה על היותה בהריון, הייתה עסוקה בהתמודדות שלה עם אבדן וכו’.

כשעולה הצורך לחזור לתקופת העוברות, לעתים קרובות התגובה הינה של פליאה ורתיעה מסוימת מצד המטופל, שמלווה באמירה: “את באמת חושבת שאני זוכר משהו מאז?” ואז אני עונה לרוב: “אתה אולי לא, אבל נראה לי שגופך כן!”
כיוון שהאפשרות להביא ריפוי קיימת אך ורק בזמן הווה, על המטופל לחזור לתקופה של העוברות “כאילו” שהוא נמצא שם כעת, לחוש ולחוות את החוויות של התקופה ההיא ואז, באמצעות טכניקות שונות, כולל שימוש בכרטיסי הוורטקס, ניתן לשחרר את החסם הרגשי והאנרגטי שנוצר בזמנו ולהביא במקומו חוויה  של שלווה, קבלה והשלמה.
בדרך כלל אני מתחילה את התהליך באיסוף אינפורמציה באשר לקורות האם והמשפחה בתקופה שלפני ההריון, כולל המטענים הרגשיים שהאם מביאה ממשפחת המקור שלה (הרי שהיא מגיעה אל ההריון כאשר מטענים אלה חיים בתוכה). במידה ואין למטופלת מידע באשר למצב האם, הזוג והמשפחה, אני מנחה את המטופלת בעדינות “לחזור” לתוך הרחם בהסתמך רק על המילים המנחות, אותן קיבלנו מן ה”עצמי הגבוה”. מלבד מקרים בודדים בהם אין המטופלת מסוגלת לעשות זאת, ברוב המקרים ישנה כניסה הדרגתית לתוך החוויה הראשונית הזאת, מה שממלא אותי בכל פעם בפליאה! פליאה מן היכולת של ה”עצמי הגבוה” לדייק בבחירת המילים שמייצגות את החסם ופליאה מן היכולת של הגוף לזכור ולאגור במשך שנים כה רבות את החוויות המוקדמות האלה.
המטופלת מתחילה לספר חוויות שכוללות לעתים קרובות חוויה של ניתוק מן האם, נטישה, קור, התכווצות, תחושת היותה לבד בעולם וכו’. התחושות הן בכל המישורים: הפיזי ,הרגשי והאנרגטי. בעזרת הכלים של ‘איזון חיים’, אשר כוללים שימוש בכרטיסים האנרגטיים, דמיון מודרך ונוכחות עוטפת ואמפטית של המטפל, קורה תהליך של הבאת ריפוי לעוברית הקטנה שגדלה לתוך שדה רגשי שהיה רחוק מלהיות אופטימלי עבורה: לעתים  ישנו צורך לקיים דיאלוג של המטופלת הבוגרת עם העוברית, לעתים הדיאלוג הוא בין העוברית ואמה, לעתים עולה הצורך בדיאלוג עם העובר התאום, לעתים מתקבל מסר מרמות תודעה גבוהות יותר ולעתים חווה המטופלת נוכחות של דמות אנרגטית עוצמתית, כמו מלאך, מדריך רוחני וכו’ אשר מביאים אפשרות של ראיית הסיפור מפרספקטיבה אחרת.
התוצאה: תוך כדי התהליך מתחילה העוברית להבחין בתחושות של היותה עטופה, מוגנת ואהובה והיא חשה הקלה, שמחה ושלווה . ע”י חזרה לחוויה, הפעם בנוכחות מקורות תמיכה משמעותיים, מתאפשרת הבאת ריפוי, השלמה, סליחה וסגירת מעגל (או “סגירת תבנית” במונחי תרפיית הגשטאלט). באמצעות תהליך האיזון מתקיים שחרור האנרגיה השלילית שהייתה “תקועה” ברמה האנרגטית והתאית ומתאפשר ריפוי מן השורש של השדה הראשוני, שדה ההתהוות שלנו.
מטופלים רבים מדווחים על המפגש הטיפולי של עבודה עם תקופת העוברות כמפגש משנה חיים.
בפרפרזה על ביטוי ששמעתי לאחרונה ושמאד אהבתי:
It’s never too late to have a happy childhood!
It’s never too late to be a happy fetus !!!

2 Comments
  1. Date: יוני 2, 2015

    מקסים. מדוייק. אני זוכרת איך באחד הסשנים הראשונים טיפלתי בבחורה אסתמטית. היא התבקשה לחזור אל הגיל שלושה חודשים. מה שאמרה מייד היה :אמא עושה שריר. אחרי מספר דקות אמרה שבאופן מוזר היא רואה את סבתא בתמונה. במקביל החלה להחנק ונאלצנו ליצור מרחב מלא אהבה ואווויר ברחם. כשחזרה הביתה הסתבר שהאם גילה את ההריון רק בגיל שלושה חודשים, היו אז שני ילדים קטנים בבית ולחצו עליה להפיל את התינוקת. האם "עשתה שריר" כשמשכה את הזמן עד שלא ניתן היה להפיל. כך בעצם היה איום על חיי הילדה מהרחם ולכן קוצר הנשימה, הפחד שבא לידי ביטוי בקוצר נשימה. התברר למטופל שהסבתא אכן גרה עם ההורים באותו הזמן. היא חזרה מופתעת. קיבלה כשיעורי בית לקחת ברזל ומצאנו מה הברזל שהיה נכון לה ולהפתעתנו (כפי שמתרחש בסשנים של 'איזון חיים' שוב ושוב, נעלמה אסטמה בת 25 שנה. תודה יהודית על המאמר.

    Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים