מורידים את “חליפת ההישרדות”

With 1 Comments, Category: איזון חיים, מאמרים,

כתבה: יפעת רייקמנס

במשך הרבה שנים כשהייתי יושבת סתם כך עם חברות בבית קפה, בכל פעם שחברה הייתה משתפת במצוקות בחייה הייתי מוצאת את עצמי מזהה די מהר דרך להראות לה כיוונים אחרים, זוויות חדשות באופן שבסוף השיחה הייתה יוצאת עם תובנה ועם עשיה חדשה במסע שלה.
יאיר כספי בספרו ״לדרוש אלוהים״ מסביר שחסדים, אלו כל אותן ״מתנות״ שקיבלנו מבורא עולם ושהם טבעיים לנו ונעשים ללא מאמץ.
כל אחד מאיתנו מוזמן להכיר בחסדיו אלה ולמנף אותם לעשיה פורה.
כשגיליתי את החסד שלי: היכולת לקלוט במהירות היכן אדם “תקוע” בחייו ובשיחה לא ארוכה להיות יכולה להעצים אותו, ולהראות לו את נקודות האור ולמצוא בתוכו כוחות להגיע למרחב חדש עבור עצמו! הבנתי שקיבלתי את מתנת היכולת הטיפולית והלכתי ללמוד, להעמיק ולהתמקצע בנושא הטיפולי.
אחרי לימודים מגוונים בתחומי הגוף נפש הגעתי ללמוד את שיטת ‘איזון חיים’ אותה הביא לעולם דר” ג’ף לוין.
הרבה מן המטופלים והמטופלות שלי באים לטיפול בעקבות מערכות יחסים לא בריאות ותקשורת בעייתית ולא זורמת עם בני הזוג שלהם.
מרטין בובר אומר שמערכת יחסים נמצאת במרחב שבין השניים… ושמרחב זה מקודש.
אם אין בנו מודעות למרחב הזה ולקדושתו, אנחנו מזהמים את המרחב בביקורת, ציניות, פחדים וספקות. ברגע שהמרחב מזוהם הוא הופך מסוכן עבור השותפים של מערכת היחסים וככל שיש יותר סכנה כך אנו יותר מתכווצים ומגיבים אל הסכנה.
לעתים בקפיאה במקום והתכנסות, לעתים בבריחה ובדרך כלל בהתקפה, התגובות שלנו הם אלה המזהמות את  מרחב שבין בני הזוג.
כל אחד מאתנו הולך בחייו עם ״חליפת ההישרדות״ שהלבשנו את עצמנו בה במהלך חיינו, חליפה זו מונעת מאתנו ליצור מרחב מקודש נקי ונטול ביקורת. על מנת לחצות את הגשר אל עולמו של האחר. עלינו לבוא אל מערכת היחסים ממקום נקי, ללא דעות קדומות וללא שפיטה מוקדמת. את ההבנות האלה שמעתי מאישה קסומה ושמה הדי שלייפר, מטפלת זוגית בשיטת אימגו, ותוך הפנמת המושגים אותם הציגה הבנתי שבעצם זה מה שאני עושה כבר עשור בשיטת ‘איזון חיים’.
אני מזהה יחד  עם המטופלים שלי את “חליפת ההישרדות” שלהם, אותה חליפה שמייצרת אותם בתדר אנרגטי נמוך ושאינו מקיים עבורם, חליפה התפורה מכל אותם סיפורים מלאי כאב ושריטות שחוסמים את האנרגיה הטבעית והאורגנית שלהם מלזרום באופן נינוח ושליו, בינם ולבין אותם אנשים שהם אוהבים ורוצים להיות איתם בתקשורת ובהידברות.
בכל טיפול של ‘איזון חיים’ בו נחשף סיפור מעכב, מוזמן המטופל לשחרר רגש חוסם שהולך אתו ממחוזות שונים בחייו ושמהווה נדבך “מחליפת ההישרדות” אותה טיפח על מנת לא להיפגע. על ידי עבודה רגשית עמוקה המלווה באיזון אנרגטי של המטפל משתחררים רגשות ומועקות והמטופל מרגיש פיזית בגוף שמשהו שוחרר והותמר, מרגישים הקלה ותחושה של אפשרות והזדמנות.
בשפת ‘איזון חיים’ ניקוי החסימה מאפשר את העלאת התדר של המטופל.
מעבר לתחושת ההקלה שמורגשת בדרך כלל אחרי האיזון, כך נקרא הטיפול.
המפגש של המטופל עם המציאות של חייו הוא זה המפתיע. לעיתים רבות אין המטופל נדרש לעשיה נוספת מלבד האיזון ומציאות זו מתחילה להשתנות באורח פלא. האנרגיה שעלתה, מייצרת מיגנוט של חויות חדשות, מצבים, אנשים והזדמנויות.
הרבה מטופלים חוזרים ומדווחים על “ניסים” שקורים ואני כבר למדתי להבין שניסים קורים כשאנחנו מסכימים לשחרר את “חליפת ההישרדות” ולהיפתח לתפיסה חדשה ולאנרגיה גבוהה יותר.
שיטת ‘איזון חיים’ הביאה אל חיי נס גדול ומלא אור, את האפשרות להיות בביטוי עצמי מלא ורב עוצמה של החסד שקיבלתי, של מתנת חיי להיות תמיכה ואפשרות עבור כל מי שמעוניין ליצור שינוי והבדל בחייו.
כל מי שחש שהוא רוצה להגשים את היכולת שלו ליצור, ולהתחבר באופן מלא ושלם אל עצמו ויכולותיו ובכך שיבטא את עצמו במלאות, יוכל גם להעניק את מתנתו זו לעולם.

1 Comments
  1. Date: מרץ 7, 2015

    יפעת יקרה, התחברתי מאד לדימוי שאת מציעה במאמר שלך של "חליפת הישרדות" אותה אנו לובשים, חליפה שלעתים קרובות "מזהמת" את המרחב המקודש של מערכת יחסים. מנסיוני רב השנים כמטפלת באיזון חיים ופסיכותרפיסטית, אני יכולה להעיד ששיטת איזון חיים מציעה לנו את הכלים המדויקים, המהירים והאפקטיביים ביותר לזיהוי מרכיבי ושורשי אותה "חליפת השרדות", כמו כן, את הכלים לעזור לאדם להוריד בכל פעם, בדרך עדינה אך עוצמתית, עוד ועוד שכבות ממנה. בעיניי, שיטת איזון חיים יכולה להוות כלי משמעותי ביותר בארגז הכלים של כל מטפל זוגי ומשפחתי.

    Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים