מעגלים חשמליים

With 2 Comments, Category: איזון חיים, מאמרים,

כתבה: נירית שפירא

381_Introduction of Electric Circuit

‘איזון חיים’ מספקת לנו נקודות מבט מרתקות על מה שמתרחש בגוף שלנו, כאילו לקחנו מיקרוסקופ ענק ואנחנו יכולים להתבונן לתוך התאים, לשמוע אותם משוחחים, להבין מה עומד מאחורי התפקוד או הכשל התפקודי שלהם. אחת ההצצות הללו נקראת ‘מעגלים חשמליים’, לומדים אותה במודול 1 (רגע אחרי בודיספין שהוא קורס הפתיחה העצום והמעצים שלנו). מעגלים חשמליים מזמינה אותנו לזהות אילו מערכות או אילו איברים לא מתקשרים זה עם זה, זו עם זו עם זה. לזהות ולומר להם “די. יקרים, לטובתנו הנעלה הגיע הזמן שתדברו”.
המעגלים החשמליים יכולים לסמל לנו גם מהלכים חיצוניים וגם פנימיים. בת ואם שלא מדברות, בני זוג שלא מתקשרים, עמיתים לעבודה שלא מתקשרים. אפשר שהביטוי של אלו יגיע דרך נקודת המעגלים החשמליים כדי שנבין שאי אפשר להיות בטוב לבד ושכשל בתקשורת משליך על תפקוד המערכת כולה.
באחד הטיפולים עלתה הנקודה של מעגלים חשמליים אצל מישהי שהגיעה לטיפול בעקבות בעיות פוריות ומה אנחנו מגלות? הרחם והשחלות לא מדברים, ההיפופיזה אם הבלוטות שאחראית לתת הוראות הפעלה להורמונים ולהוציא אותם לדרך, גם היא לא מדברת עם השחלות. היה עוד משהו שאני לא זוכרת, רק שברור היה שהגוף מדבר על סכסוך פנימי ועל האהובה היה לגלות מדוע, מה אומרים האיברים אחד לשני. עשינו תהליך עמוק שבו זיהתה איך חוויה של התנכרות רב-דורית לנשיות, ביקורתיות ושלילה, גרמו לה להחליט שאסור להביא ילדים לעולם, אין להם מקום, הם מטרד ועוד. כך מצאה עצמה מצד אחד רוצה להרות ומצד שני מחבלת באפשרות הזו מחמת העומס במסרים רב-דוריים ביקורתיים, מצמצמים ורחוקים מלהיות מאירי פנים ומעודדי ילודה. היה עליה לזהות את האמונות שהיא נושאת, היה עליה להתבונן אל דמויות הנשים במשפחה ולסלוח להן על שכל כך התרחקו מהנשיות, על שהאמינו שנשיות היא חלשה ועל שחשבו שביקורת וצמצום יאפשרו לבת להתחנך כראוי ויכפרו על חולשתה המגדרית. סלחנו להן וביקשנו מהמערכות לדבר זו עם זו ולאפשר הריון (כן יהי רצון. עדיין בתהליכי פינוי אמונות, זיכרונות ומסרים סותרים שמערכת הבקרה הפנימית שולחת לעצמה כדי למנוע קליטת הריון).
במקרה אחר של מעגלים חשמליים נראה שמתקיים קצר בין העיניים לבלוטת האיצטרובל ובין ההיפופיזה לאיצטרובל. האיצטרובל היא בלוטה שמווסתת את השעון הביולוגי ונקשרת גם לראיה שמעל ומעבר, כמו עין פנימית. יש הטוענים שהיא זו המחברת אותנו לעולמות של מעלה ואל יכולת ההגשמה שלנו. בעבודתי עם ‘איזון חיים’ עולה הבלוטה פעמים רבות כאשר אנחנו עוסקים בתהליכי הגשמה ועל כן ברור לי ההקשר שלה לאיפשור של תהליכים בחיינו. במקרה הנדון הייתה בהירות שקיבלה חיזוק מבדיקת השריר (כלי התקשורת עם המידע הגבוה בו משתמשים ב’איזון חיים’), על כך שאנו מדברים על הגשמתה של הבחורה. עלה הרגש “מהוסס” והיא אמרה: “נכון, לא יודעת מה לפתח, להגדיל את העסק או להפוך למטפלת, האם זה אחד על חשבון השני, תמיד אחד על חשבון השני. לא יודעת מה לעשות”. גם האיברים שלה כנראה הרגישו שזה אחד על חשבון השני, או ההיפופיזה או האיצטרובל או העיניים הרואות ולא רואות ופוחדות לראות מרחוק. ואז בחרה להיות בשקט עם מה שבא ולקבל תמיכה. ברגע שנעשתה הבחירה, התחילה האהובה לרטוט: “שורת מלאכים עומדת מעלינו,” אמרה “והם שולחים אהבה ותמיכה ישירות ללב שלנו” ופתאום היה ברור שאפשר לגדול וגם לעשות את זה בשקט ושכל צעד מביא את הצעד שאחריו ושאין צורך בדרמות רק לתת לכל צעד את הבמה המלאה, את המקום שלו ולנוח אליו. ונהיה שקט. מקום לכל איבר ושקט.

תיארתי בפניכם כאן אפשרות אחת מיני רבות ש’איזון חיים’ מציעה לנו. דרך המידע המאוד מדויק, מזהים את הנושא עליו עובדים ברמה הפיזית והרגשית. יחד עם המטופלים מזהים את הסיבות ואת אפשרויות השחרור וההבראה ומאפשרים זרימה, הגדלת החיוניות ואיפשור חיים טובים וטובים יותר.

2 Comments
 1. Date: פברואר 7, 2015
  Author: איטהל גיל כמון

  ללמד את הפרוצדורה של מעגלים חשמליים זו תמיד הרפתקה , היא מאפשרת לנו לשבריר שניה להיכנס לנעלי המגשר שאינו מודע בהכרח לסיבת ה"ברוגז" , הקצר בתקשורת קיים ומה שנותר הוא להתיר את הקשרים כך שהתקשורת תחזור ותאפשר לכל אחד מהאיברים למצוא את מקומו ביחד עם.... מרגש לגלות את ההקשרים הסימבוליים ועוד יותר להעלות למודע של המטופל סוגיות לא פתורות בתקשורת שלו אל מול... אנשים מסוימים, תחומי חיים, מצבים וסיטואציות . לנקות את אותם זכרונות בראשיתים ולבנות תשתית לתקשורת מקרבת , זורמת ומעצימה .

  Reply
  • Date: פברואר 8, 2015

   בהחלט מסתורי ומופלא ובהחלט מרגש מאוד ללמד את הפרוצדורה כי בקבוצה מאוד גלויה החוכמה הגבוהה שמהדהדת מכל כיוון. כשאנחנו פוגשות קצרים בין מערכות אצל חמישה או עשרה אנשים וחוכמת הגוף נוכחת בכל יופיה, אנחנו בעיקר נפעמות/ים וכן ברור איזה רווח יש לנו כשאנחנו מסכימות/ים לייצר תקשורת בין החלקים שלא מדברים...

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים